Marcato Regina Makarna Makinası

MAKİNENİN KULLANIMA HAZIRLANMASI

Makineyi mengene yardımıyla masanın köşesine sabitleyin ve çevirme kolunu SLOW yazılı yuvaya (Resim 1)’deki gibi yerleştirin. FAST yazan yuva, hamurun fazla sert olduğu durumlarda çevirmeyi sağlar. Makineyi ilk kez kullanmadan önce tüm parçalarını hafif nemli bir bezle silerek temizleyin.

BASİT HAMUR TARİFİ – 6 Kişilik

  • 500 g yumuşak-buğday hamuru
  • 5 tüm yumurta

Daha iyi bir hamur elde etmek için, 250 g yumuşak-buğday unu ile 250 g durum-buğday ununu (semolina / durum buğdayı semolinası) karıştırın.

Hamuru makinede işlerken 100 g daha un gerekecektir.

HAMURUN HAZIRLANMASI

Unu bir kâseye boşaltın, sonrasında yumurtaları ve suyu ortasına ekleyin (Resim 1)

Yumurtaları ve suyu bir çatal yardımıyla çırparak, malzemelerin unla karışmasını sağlayın.

Hamuru, tamamen pürüzsüz ve elastik hale gelinceye kadar ellerinizle yoğurun (Resim 2). Hamur çok kuru olursa biraz daha su, eğer çok yumuşak olursa biraz daha un ekleyin.

Hamuru kâseden alın ve hafifçe unlanmış tezgâha koyun.

Gerekiyorsa elinizle hamurun üzerinde çalışmaya devam edebilir ve hamuru küçük parçalara bölebilirsiniz (Resim 3).

DİKKAT: İyi bir hamur asla parmaklarınıza yapışmaz.

ÖNERİ: Yumurtaları buzdolabından çıkarır çıkmaz kullanmayın!

REGINA İLE ERİŞTE YAPIMI

Dağıtıcıya küçük bir parça hamur koyun ve kolu çevirin (Resim 4). Bir süre sonra makarna, kesme başlığından çıkış yapmaya başlayacaktır. İstediğiniz uzunluğa geldiği zaman özel yay yardımıyla makarnayı kesin (Resim 5).

Kolu yeniden yavaşça çevirin ve makarnayı yeniden kesin. Dağıtıcıya daha küçük hamur parçaları koymaya devam edin ve bu adımları tekrarlayın. Eğer hamur yapışmaya eğilimliyse, küçük hamur parçalarını dağıtıcıya koymadan hafifçe unlayın. Son olarak erişteleri bir bezin üzerine koyun ve bir saat kadar kurumaya bırakın (Resim 6).

Makarnayı pişirmek için kullanacağınız bol miktarda tuzlu suyu hazırlayın.

Taze makarna kalınlığına bağlı olarak yaklaşık 2-4 dakika arasında pişecektir.

Kurutulmuş makarna ise yine kalınlığına bağlı olarak 4-6 dakika arasında pişer.

Hafifçe karıştırın ve piştikten sonra makarnayı süzün. Makarnayı soslu tencereye koyun ve üzerine makarnanın içinde piştiği sudan bir miktar ilave edin. Karıştırın ve biraz rendelenmiş Parmesan peyniri ekleyin. Sıcak tabaklarda servis edin ve… Afiyet olsun!

KESME BAŞLIKLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ

Çevirme kolunu saat yönünün tersinde birkaç tur çevirin. Yayı ve üst kapağı (Resim 7)’ de gösterildiği gibi kaldırın. Kilit somununu, kutudan çıkan anahtar yardımıyla çevirerek çıkartın (Resim 8). İstediğiniz kesme başlığını seçin ve yerine yerleştirin. Sonsuz vida ile ortalayın, başlığın dört çıkışını makine gövdesinin çıkışlarına göre hizalayın (Resim 9).

Başlığı yerinde tutarak somunu sıkıştırın (Resim 10). Kapağı geri yerine koyun ve hamuru küçük parçalar halinde koymaya başlayın: farklı şekillerde makarnalarınız hazır!

KULLANIM SONRASI TEMİZLİK

Çevirme kolunu saat yönünün tersinde birkaç tur çevirin. (Resim 7)’de gösterildiği gibi yayı ve kapağı kaldırın. Anahtar yardımıyla somunu gevşetin. Kilidi ve başlık tutucuyu kaldırın (Resim 12). Sıkma tankını saat yönünün tersinde çevirin ve yerinden çıkartın (Resim 13).

Kullandığınız tüm parçaları birbirinden ayırın ve birkaç saat kurumaya bırakın (Resim 14).

Kurumuş erişte artıklarını fırça ve ahşap çubuk ile temizleyin (Resim 15).

Makineyi asla bulaşık makinesinde yıkamayın!

Makine parçalarını yeniden birleştirin ve her zaman kutusunda saklayın.

ÖNEMLİ UYARILAR

            Bu ürün düşük fiziksel, duyusal ve zihinsel yeterliliğe sahip kişiler (çocuklar dâhil) ile tecrübesiz ve bilgisiz kişilerin kullanılması için üretilmemiştir. Bu kişiler ancak yakın gözetim altında aleti kullanabilir. Aleti çocuğun kendisi kullanacaksa veya yakınında kullanacaksanız dikkatli olunmalıdır. Çocuğun aleti kullanım sırasında oyun oynamadığından emin olunmalıdır. Bu alet çocukların kullanması için üretilmemiştir.

Bu ürün ev ortamında kullanılması için üretilmiştir. Dükkânların, ofislerin ve diğer çalışma alanlarının mutfaklarında; otel ve diğer turizm tesisleri ile restoranların mutfaklarında kullanılabilir. Seri üretim için uygun değildir. Kullanma kılavuzu, Regina’nın çok önemli bir parçasıdır ve ürünün kullanım ömrü boyunca saklanmalıdır.

Regina’yı kullanmadan önce ürünün fonksiyonel ve estetik kalitesini korumanıza yardımcı olacak talimatlar içeren bu kılavuzu dikkatle okumanızı öneriyoruz.Marcato, bilgilendirme yapmaksızın ürünlerini geliştirmek için değişiklikler yapma hakkını saklı tutar. Bu yüzden, bu kılavuzdaki görseller ve açıklamalar bağlayıcı değil, yönlendirici niteliktedir.

ÜRETİCİ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

MarcatoS.r.l. aşağıdaki sebeplerden doğabilecek yaralanma veya bozulmalara karşı yükümlülük kabul etmez:

  • Regina’nın amacının dışında kullanılması;
  • Kullanma talimatının okunmaması;
  • Ürünün herhangi bir parçasının değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması;
  • Yan sanayi yedek parçalar kullanılması;
  • Güvenlik uyarılarına uyulmaması.

Tüm Ürünleri ve Detaylarını Görmek İçin : https://www.epinox.com.tr/50-eriste-makarna